Atomic Energy Central School-1,Jaduguda
"Our Laurels"
Professional Examinations
 Engineering
S.No. NAME OF STUDENT EXAM RANK SESSION
1 Aditya Kumar JEE Advance AIR - 1477 2013-14
2 Hemant Kumar JEE Advance AIR - 12951 2013-14
         
 Medical
S.No. NAME OF STUDENT EXAM RANK SESSION
1 Nitish Das AIPMT AIR - 8323 State Rank - 197 2013-14
         
 Others Exams
S.No. NAME OF STUDENT EXAM RANK SESSION
1 Aditya Kumar NEST AIR - 107 2013-14
         
 
SENIOR SECONDARY (10+2)
Science Stream
S.NO. Photo Name of the Student Father's Name Marks Obtained (Out of 500) Percentage  (%) /CGPA Position Session
1   Preetam Baranwal Mr. Pradeep Kumar 470 94.0 1st 2013-14
2 Hemant Kumar  Mr. Sanjit Singh  455 91.0 2nd 2013-14
3 Krishna Ravidas Mr. Chandra Mohan Ravidas 455 91.0 2nd 2013-14
4 Gourav Kumar Bhaskar Mr. Deep Narayan Singh 453 90.6 3rd 2013-14
 
Commerce Stream
S.NO. Photo Name of the Student Father's Name Marks Obtained (Out of 500) Percentage  (%) /CGPA Position Session
1   Dumini Soren Mr. Lopsa Soren 424 84.8 1st 2013-14
2   Sukanto Giri Mr. Kamal Kant Giri 422 84.4 2nd 2013-14
3   Shankar Majhi Mr. Kalicharan Majhi 407 81.4 3rd 2013-14
               
 
SECONDARY (X)
S.No Photo Name of the Student Father's Name CGPA Session
1 Neelam Bhakat Mr. Nazir Bhakat 10 2013-14
2   Avirup Bose Mr. Dipnarayan Bose 10 2013-14
3   Parousia Khan Mr. A. Ahmed 10 2013-14
4   Anup Pramanik Mr. G.C. Pramanik 10 2013-14
5   Ritwick Sharma Mr. Rajesh Kumar 10 2013-14
6 Poulamy Roy Mr. M.K. Rajak 10 2013-14
7   M. Arvind Kumar  Mr. R. Muthukumarasamy  10 2013-14
8   Nabha Sengupta  Mr. O.P. Sengupta  10 2013-14
9
 
SPORTS & OTHER ACTIVITIES
S. No Name of the Student Class/Sec Position
INTER AEES SCIENCE QUIZ FOR CLASS VIII HELD IN FEB-2016, RAWATBHATA
1 ANUSHREE MANNA VIII 1st
2 ANUJ VERMA VIII 3rd
INTER AECS ART COMPETITION (GROUP-F)
1 SHANTANU KUMAR MAHALI X 2nd
2      
INTER AECS ATHELITIC MEET: 2015-16 (SENIOR GROUP)
1 GEETA TUDU IX (Individual Champion)
S.No Name Class Event Position
1 GEETA TUDU XI (SCIENCE) JAVELIN 1st
DISCUSS 2nd
SHOTPUT 1st
2 ANJALI HEMBRAM XI (SCIENCE) 4 X 100R 2nd
HIGH JUMP 2nd
3 DANGI KISKU XII (COMMERCE) 4 X 100R 2nd
4 NIROLA SINGH XII (COMMERCE) 4 X 100R 2nd
5 SEFALI SOREN X/A 4 X 100R 2nd
6 MANOJ MUKHI XII (COMMERCE) JAVELIN 3rd
7 NIMAI HEMBRAM XII (COMMERCE) 100 Metres 2nd
8 SATPAL KUSHWAHA XII (COMMERCE) DISCUSS 2nd
9 DIBARAM HEMBRAM XII (SCIENCE) 200 Metres 3rd
INTER AECS SCIENCE EXHIBITION: 2016-17 (SENIOR GROUP)
1 ABHINAV VATS (MATHS EXHIBITION) XII 1st
2
INTER AECS ZONAL ENGLISH DEBATE: 2016-17 (JUNIOR GROUP)
1 TANISHA VERMA IX/E 1st
2 ADRISH CHAKRABORTY IX/E 1st
INTER AECS NATIONAL LEVEL ENGLISH DEBATE (FINAL): 2016-17 (JUNIOR GROUP)
1 TANISHA VERMA IX/E 1st
2 ADRISH CHAKRABORTY IX/E 1st
INTER AECS VOLLEYBALL TOURNAMENT 2016-17 (JUNIOR GIRLS)
1      
2